Series Set - 2


Q. What should come in place of ? : 2 12 60 240 ? 1440 


Options: (a) 480  (b) 720  (c) 360  (d) 840


Why: Each term is previous term multiplied by a decreasing integer :


2 * 6 = 12 


12 * 5 = 60


60 * 4=240 


240 * 3=720missing term,


720 * 2=1440


Q. Find the next term from the given series. 15, 35, 77, 143, 221, ?


Option: (1) 321 (2) 323 (3) 437 (4) 187


Soln


Trick: Every term = product of two numbers with increasing gaps


Check quickly:


15 = 3 * 5,


35 = 5 * 7,


77 = 7 * 11,


143 = 11 * 13,


221 = 13 * 17


Look at the second number gap:


+2, +4, +2, +4 → alternating pattern


So next gap = +2


Last number = 17
Next = 17 + 2 = 19


Next Term = 17 × 19 = 323


Ans = 323


Q. Find the next term in the series: 25, 121, 361, 1369, ?


Options: (a) 3529 (b) 1723 (c) 3481 (d) 4111


Soln:



  • Recognize perfect squares: 25 = 52,121 = 112, 361 = 192,1369 = 372

  • Find bases: Bases are: 5, 11, 19, 37

  • Find differences between consecutive bases: 11-5 = 6, 19-11= 8, 37−19 =18

  • Find next difference: Pattern of differences (as per given answer key): 6, 8, 18 → next difference = 22

  • Find next base: 37 + 22 = 59

  • Square the next base: 592 = 3481


Ans:(c) 3481


Short Trick:



  1. Take square roots of each term → get base numbers.

  2. Find the differences of consecutive bases → see the pattern.

  3. Add next difference to the last base → square it → next term.


Next term = 3481


Q. 3, 8, 19, 36, 59, 90,  ?


(a) 121   (b) 131   (c) 127   (d) 136


Soln


Differences: 5, 11, 17, 23, 31 → increasing by +6 each time.


Next difference : 31 + 6 = 37


Add to last number : 90 + 37 = 127


Ans = 127


Q. 1, 2, 2, 4, 3, 8, 7, 10, ?


Options: A) 17   B) 15   C) 20   D) 14


Soln


Just look at odd positions: 1 (1st), 2 (3rd), 3 (5th), 7 (7th), ? ,(9th)


Pattern: 1 → 2 → 3 (each +1) , 3 → 7 (+4),  So again +4


Therefore: 7 + 4 = 11


Ans = 11


Q. 47, 119, 167, ? , 359, 527


(a) 279   (b) 281  (c) 283  (d) 287


Soln


After 47, every term = (prime number)² - 2


Check in:


11² - 2 = 121 - 2 = 119
13² - 2 = 169 - 2 = 167
17² - 2 = 289 - 2 = 287 ← Missing
19² - 2 = 361 - 2 = 359
23² - 2 = 529 - 2 = 527


Ans = 287


3. 79, 71, 61, 53, 43, ?


(a) 49  (b) 37  (c) 41   (d) 31


Simple pattern: subtracting alternate - 8 and - 12


79 − 8 = 71, 71 − 10 = 61, 61 − 8 = 53, 53 − 10 = 43, 43 − 6 = 37


"The series drops by −8 then −10 alternately → next drop fits only 37 in options."


Ans = 37


Q. What should come in place of ? 2 12 60 240 ? 1440


Options: A) 720   B) 620   C) 500   D) 420


Ans = A) 720


Soln: Each term is previous term multiplied by a decreasing integer:



  • 2×6=12, 12×5=6, 60×4=24, 240×3=720missing term, 720×2=1440


Q. 1, 2, 2, 4, 3, 8, 7, 10, ?


Options: A) 17   B) 15   C) 20   D) 14


Soln


Just look at odd positions: 1 (1st), 2 (3rd), 3 (5th), 7 (7th), ? ,(9th)


Pattern: 1 → 2 → 3 (each +1) , 3 → 7 (+4),  So again +4


Therefore: 7 + 4 = 11


Ans = 11