Question : Probablity
Q. A bucket has 4 red balls and 6 green balls. If Kenyi draws 1 ball at random, what is the probability that he draws a green ball ?
Options: (a) 1/5 (b) 3/5 (c) 2/5 (d) 4/5
Ans: (b) 3/5
Explanation : Total balls = 4 red + 6 green = 10. Probability of drawing green = favorable outcomes / total outcomes = 6/10 = 3/5. So, chance of green draw is 60%.