Newton's 2nd Law : Solved Questions


Q1. A body of mass 2 kg moves with acceleration 3 m/s². Find the force.


Soln


F = ma = 2×3 = 6 N 


Ans: 6 N


Q2. Find the force when mass = 5 kg and acceleration = 4 m/s².


Soln


F = 5×4 = 20 N 


Ans: 20 N