Class 10 Science – Top Numericals
Class 10 Science – Top Numericals
Board Exam Level - Physics & Chemistry
1. Physics – Motion
Q: A car accelerates uniformly from rest to a velocity of 20 m/s in 10 s. Find the acceleration.
প্ৰশ্ন: এখন গাড়ী স্থিৰ অৱস্থাৰ পৰা ১০ ছেকেণ্ডত ২০ m/s বেগলৈ একে ধৰণে ত্বৰিত হয়। ত্বৰন নিৰ্ণয় কৰা।
Formula: a = v−u/t
Soln
u = 0, v = 20, t =10
a = 20−0/10 = 2 m/s2
Ans: 2 m/s²
2. Physis – Force
Q: A force of 10 N produces an acceleration of 2 m/s² in a body. Find the mass.
প্ৰশ্ন: এটা বস্তুত ১০ N বল প্ৰয়োগ কৰিলে ২ m/s² ত্বৰন উৎপন্ন হয়। বস্তুটোৰ ভৰ নিৰ্ণয় কৰা।
Formula: m = F/a
Soln
m = 10/2 = 5 kgm
Ans: 5 kg
3. Physics – Gravitation
Q. Find the weight of an object of mass 40 kg on Earth. g=9.8m/s2g = 9.8 m/s²g=9.8 m/s²
প্ৰশ্ন: পৃথিৱীত ৪০ kg ভৰৰ এটা বস্তুৰ ওজন নিৰ্ণয় কৰা। g=9.8m/s2g = 9.8 m/s^2
Formula: W = mg
Soln
W = 40 × 9.8 = 392 N
Ans: 392 N
4. Physics – Work & Energy
Q. A body of mass 2 kg moves with velocity 5 m/s. Find its kinetic energy.
প্ৰশ্ন: ২ kg ভৰৰ এটা বস্তু ৫ m/s বেগেৰে গতি কৰিছে। তাৰ গতিশক্তি নিৰ্ণয় কৰা।
Formula: KE = 1/2mv2
Soln
KE = 1/2 × 2 × 25=25 J
Ans: 25 J
5. Physics – Electricity (Ohm’s Law)
Q. Calculate the current through a conductor of resistance 10 Ω when a potential difference of 20 V is applied.
প্ৰশ্ন: ১০ Ω প্ৰতিৰোধ থকা পৰিবাহকত ২০ V বিভৱ পাৰ্থক্য প্ৰয়োগ কৰিলে ধাৰা কিমান হ’ব ?
Formula: I = V/R
Soln
I = 20/10 = 2 A
Ans: 2 A
6. Physics – Electricity (Bulb Rating)
Q. An electric bulb is rated 220 V, 100 W. Find the resistance of the bulb.
প্ৰশ্ন: এটা বিদ্যুৎ বাল্বৰ ৰেটিং 220 V, 100 W। বাল্বটোৰ প্ৰতিৰোধ নিৰ্ণয় কৰা।
Formula: R = V2/P
Soln
R = (220)2/100 = 48400/100 = 484 Ω
Ans: 484 Ω
7. Physics – Magnetism
Q. A straight conductor carrying 5 A current is placed in a magnetic field of 0.4 T at right angles. Length of conductor = 2 m. Find the force.
প্ৰশ্ন. ৫ A ধাৰা বহন কৰা ২ m দৈৰ্ঘ্যৰ এটা সোজা পৰিবাহক ০.৪ T চুম্বকীয় ক্ষেত্ৰত লম্বভাৱে ৰখা হৈছে। বল নিৰ্ণয় কৰা।
Formula: F = BIL
Soln:
F = 0.4 × 5 × 2 = 4N
Ans: 4 N
8. Chemistry – Mole Concept
Q. Calculate the number of moles in 44 g of CO₂. (Molar mass of CO₂ = 44 g/mol)
প্ৰশ্ন. ৪৪ g CO₂ ত কিমান মোল আছে নিৰ্ণয় কৰা। (CO₂ ৰ মোলাৰ ভৰ = 44 g/mol)
Formula: n = Mass / Molar mass
Soln:
n = 44/44 = 1 mole
Ans: 1 mole
9. Chemistry – Acids, Bases & Salts
Q. Find the pH of a solution having hydrogen ion concentration [H+] = 1×10−2 mol/L.
প্ৰশ্ন: এটা দ্ৰৱণত [H+] = 1×10−2 mol/L হলে তাৰ pH মান নিৰ্ণয় কৰা।
Formula: pH = −log[H+
Soln: pH=−log(10−2) = 2
Ans: pH = 2
Physics – Electricity(Practice)
10. Calculate the current when resistance is 100 Ω and voltage is 20 V.
প্ৰশ্ন: প্ৰতিৰোধ ১০০ Ω আৰু বিভৱ পাৰ্থক্য ২০ V হলে ধাৰা নিৰ্ণয় কৰা।
Formula: I = V/R
Soln
I = 20/100 = 0.2 A
Ans: 0.2 A
Physics – Light (Concave Mirror)
Q. A concave mirror has focal length 10 cm. An object is placed 20 cm from the mirror. Find the image distance.
एक अवतल दर्पण की फोकस दूरी 10 सेमी है। वस्तु दर्पण से 20 सेमी दूर रखी है। प्रतिबिंब दूरी ज्ञात कीजिए।
এটা অৱতল দাপোনৰ ফোকাল দৈৰ্ঘ্য 10 চেমি। বস্তুটো দাপোনৰ পৰা 20 চেমি দূৰত ৰাখা হৈছে। প্ৰতিচ্ছবিৰ দূৰত্ব কিমান?
Formula / सूत्र / সূত্র: 1/f = 1/v + 1/u
Calculation: f = -10 , u = cm
1/-10 = 1/v + 1/-20 ⇒ 1/v = 1/-20 ⇒ v = -20 cm
Ans / उत्तर / উত্তৰ: - 20 cm
Physics – Electricity (Ohm’s Law)
Q. Current = 0.5 A, Voltage = 4 V. Find resistance.
Q. धारा = 0.5 A, विभवांतर = 4 V। प्रतिरोध ज्ञात कीजिए।
Q. ধাৰা = 0.5 A, বিভৱান্তৰ = 4 V। প্ৰতিৰোধ কিমান ?
Formula: R = V / I
R = 4 / 0.5 = 8 Ω
Ans / उत्तर / উত্তৰ: 8 Ω
Physics – Magnetic Effect of Current
Q. A conductor of length 1.5 m carries 8 A current in a magnetic field of 0.4 T. Find the force.
Q. 1.5 m लंबा चालक 8 A धारा वहन करता है और 0.4 T के चुंबकीय क्षेत्र में है। बल ज्ञात कीजिए।
Q. 1.5 m দীঘল পৰিবাহকত 8 A ধাৰা আৰু 0.4 T চুম্বকীয় ক্ষেত্ৰত আছে। বল কিমান ?
Formula: F = BIL
F = 0.4 × 8 × 1.5 = 4.8 N
Ans / उत्तर / উত্তৰ: 4.8 N
Physics – Refraction of Light
Q. Refractive index of water = 1.33. Find speed of light in water.
Q. जल का अपवर्तनांक 1.33 है। जल में प्रकाश की चाल ज्ञात कीजिए।
Q. পানীৰ প্ৰতিসৰণাংক 1.33। পানীত পোহৰৰ বেগ কিমান ?
Formula: v = c/n
v = 3 × 108 / 1.33 = 2.26 × 108m/s
Ans / उत्तर / উত্তৰ: 2.26 × 108m/s
Physics – Work
Q. A force of 15 N moves an object by 4 m. Find the work done.
Q. 15 N का बल वस्तु को 4 m तक विस्थापित करता है। किया गया कार्य ज्ञात कीजिए।
Q. 15 N বল এটাই বস্তুটো 4 m লৈ গতি কৰে। কৰা কাম কিমান ?
Formula: W = F×s
W = 15 × 4 = 60 J
Ans / उत्तर / উত্তৰ: 60 J
Physics – Magnetism (Circular Coil)
Q. Find the magnetic field at the centre of a circular loop of radius 0.2 m carrying current 3 A.
Q. 0.2 m त्रिज्या वाले वृत्ताकार कुंडली में 3 A धारा प्रवाहित है। केंद्र पर चुंबकीय क्षेत्र ज्ञात कीजिए।
Q. 0.2 m ব্যাসাৰ্ধৰ বৃত্তাকাৰ কুণ্ডলীত 3 A ধাৰা আছে। কেন্দ্ৰত চুম্বকীয় ক্ষেত্ৰ কিমান ?
Formula: B = μ0I/2R, μ0 = 4π × 10−7
B = 4π×10−7×3 / 2 × 0.2 = 9.42×10−6 T
Ans / उत्तर / উত্তৰ: 9.42×10−6 T
Chemistry – Mole Concept
Q. How many molecules are in 0.5 mole of a substance ?
Q. 0.5 मोल पदार्थ में कितने अणु होंगे ?
Q. 0.5 মোল পদাৰ্থত কিমান অণু থাকে ?
Formula: N = nNA, NA = 6.022×1023
N = 0.5 × 6.022 × 1023 = 3.011 × 1023
Ans / उत्तर / উত্তৰ: 3.011 × 1023 molecules
Physics – Electricity (Effect of Resistance
Q. If resistance becomes 4 times, what happens to current ?
Q. यदि प्रतिरोध 4 गुना हो जाए तो धारा पर क्या प्रभाव पड़ेगा ?
Q. প্ৰতিৰোধ 4 গুণ হ’লে ধাৰাৰ কি হয় ?
Concept: I = V/R
If R becomes 4 times → I becomes one-fourth.
Ans / उत्तर / উত্তৰ: Current becomes 1/4